התגלות, הארה ותיקון: בין השמשות עם דב אלבוים

כאן 11 | לימוד ליל שבועות המסורתי, עם ד"ר קרן צרפתי, עמיר פריימן ומיקה קרני, בנושא: התגלות ותיקון. יחד נלמד מהי הארה ונברר האם תמיד אחרי ההתגלות תבוא ההתפרקות.

פורסם בקטגוריה מערבולות רוח | כתיבת תגובה

מביירות לבורמה

את שירותי הסדיר בצבא עשיתי בצנחנים, והאמת – די אהבתי את זה. זה אני עם בנות גרעין שלי אחרי הצניחה הראשונה, וכאן אני במוצב שעל גבול לבנון באזור מטולה, מה שנקרא באותם ימים "הגדר הטובה". אפשר לראות שאהבתי את זה.

כשפרצה מלחמת לבנון הראשונה אני סטודנט לרפואה בן 24 ומצרפים אותי לגדוד רפואה. אני נכנס למלחמה בהתלהבות — סוף-סוף מלחמה ראשונה שלי. בגבול אנחנו מקבלים תדריך – צה"ל הגיע לפאתי ביירות ומתכונן לכבוש אותה, הגדוד שלנו יקים בית חולים שדה באזור שדה התעופה ויטפל בפצועים מהאוכלוסייה האזרחית. מעריכים שיהיו בסביבות עשרת אלפים.

המראות בדרך קשים. כשהתקרבנו לביירות עוצרים אותנו ומזהירים, שאנחנו נכנסים לשטח שנכבש רק יום לפני כן, וממש כמה שעות קודם שמט מישהו רימון יד ממרפסת לתוך ג'יפ של צה"ל. מנחים אותנו לפתוח נצרות ולא להסס לירות בכול תנועה חשודה מחלונות וממרפסות.

אנחנו נוסעים ברחוב הראשי הצר, עם מרפסות ממש מעל לראשים. אני יושב במשאית הפתוחה מאחור עם אצבע על ההדק, וסורק עם הקנה בלי הפסק את החלונות והמרפסות שמעליי. אני פוחד פחד מוות. אחרי שאנו עוברים בשלום את העיירה אני מתחיל לרעוד. אני קולט שבמצב שבו הייתי, שבו לא היה לי זמן להיסוסים, אם איזה ילד היה מציץ מהחלון או מרים ראש מאיזו מרפסת, הייתי הורג אותו.

כמה שבועות אחר-כך, לילה, אני חובש תורן. בערך בחצות – צרורות יריות ליד הכביש הראשי, כמה מאות מטרים מאתנו. אחרי רבע שעה מגיע רכב של צה"ל עם כמה חיילים ושני גברים לבנונים, אחד מהם פצוע קשה עם שני כדורים בחזה, מחרחר. אני מזעיק את צוות המנתחים ומנסה להנשים אותו, אבל הריאות שלו מלאות בדם ועד שהם מתארגנים לניתוח הוא מפסיק לנשום.

כולם חוזרים לישון ואני נשאר ליד הגופה עם הגבר הלבנוני השני, שמסתבר שהוא אח שלו. באנגלית שבורה הוא מספר שהם נגרים ועבדו עד מאוחר בבניית דלפק קבלה באחד המלונות בסביבה. בדרך חזרה הם נזכרו שהשאירו את ארגז הכלים שלהם במלון, והסתובבו כדי לחזור לקחת אותו. לרוע מזלם הם בחרו להסתובב בדיוק בכניסה למחנה של צה"ל שאתמול עצרה שם מכונית וירתה צרור ארוך לתוך המחנה. השומר ראה שוב מכונית עוצרת, לא חשב פעמיים ופתח עליה באש. אני יושב אתו ליד גופת אחיו עד הבוקר ובעיקר מקשיב לו בוכה, מקלל את המלחמה הארורה. הוא חוזר ושואל אותי: מה אגיד להורים שלנו?

אחרי שאנחנו משתחררים, אני נודר נדר לא לגעת יותר בנשק. לא הפכתי לפציפיסט, כי יש בעיניי מלחמות מוצדקות, וחשוב שמישהו יילחם אותן. אבל ברור לי שכשיש מלחמה פוגעים גם באזרחים שאין להם שום חלק בסיפור, ואני לא מוכן לקחת חלק בזה.

שלוש שנים אחרי המלחמה, אני הולך עם חברה שלי לראות בסינמטק ת"א את "הנֶבֶל הבורמזי". הסרט הוא על יחידה של חיילים יפנים בבורמה בגמר מלה"ע ה-2, שעם כניעתה של יפן מוסרת עצמה לידי הצבא הבריטי ומתחילה בצעדה ארוכה לעבר מחנה השבויים, כדי לצאת משם באנייה בחזרה ליפן. בזמן הצעדה אחד החיילים, שהוא מוזיקאי מחונן ורגיש, ניתק מיחידתו, ותוך כדי מסע היחיד שלו לעבר מחנה השבויים, כדי להתאחד עם חבריו, הוא רואה את הזוועות שהשאירה אחריה המלחמה, עובר מהפך רוחני והופך לנזיר. כשהוא מגיע, לאחר תלאות רבות, לקרבת מחנה השבויים, הוא קרוע בין רצונו להצטרף לחבריו ולחזור למולדתו לבין רצונו להישאר כנזיר בבורמה ולעזור. ואז באה סצנה בו הוא ניצב מחוץ למחנה השבויים, חבריו מנסים לשכנעו להצטרף אליהם והוא מנגן להם שיר פרידה בנֶבֶל הבורמזי שבידו, מסתובב וצועד אל תוך הערפל, לבלי חזור עוד.

כאשר החייל-הנזיר מתחיל לנגן את שיר הפרידה שלו מחבריו, מציפים אותי כאבי המלחמה, ההחלטה הקשה לא לגעת עוד בנשק, תחושת הבדידות. אני מתחיל להתייפח ובמשך זמן רב לא מסוגל להפסיק.

פורסם בקטגוריה מערבולות רוח | עם התגים , , , , | כתיבת תגובה

תגובה ל"מערבולות רוח"

מאז יצא לאור "מערבולות רוח" אני מקבל תגובות מרגשות, משמחות ובשבילי אפילו מטלטלות מעט בעצמתן, שמעידות על כוחה ורלוונטיותה של הצלילה החוקרת לתוך יחסי מורה-תלמיד בדרך הרוחנית. את אחת מאלו קיבלתי אתמול,צילום מקורא שהוא איש חינוך ותיק. ברשותו אני מפרסם את תוכן המייל כפי שהוא, בהשמטת שמו:

עמיר שלום,

זה עתה סיימתי לקרוא (ללמוד) את ספרך "מערבולת הרוח".

את מהלך הקריאה והלימוד אני מגדיר כ'תהליך של שינוי'. התחלתי לקרוא די ספקני משום שאני מרוחק למדי מנושא 'הדרכה רוחנית' בכלל ו'גוראות' (אם אפשר להתבטא כך) בפרט. מבחינתי הרווח העיקרי בקריאה היה כאשר ניסיתי להשוות, עד כמה שניתן, בין התיאורים לבין מה שמוכר לי ביחסי מורה (מחנך) – תלמיד. פה ושם מצאתי נקודות משיקות (בעיקר ביחס לתלמידים שהיה לי קשר מיוחד אתם).

בתהליך איטי השתחררתי מההשוואות ונתתי לעצמי לזרום עם מה שנכתב ולדמיין אותו מבלי לערוך השוואות ומבלי לשפוט אותו בכלים רציונליים (ציניים). התוצאה הייתה כפולה: מצד אחד התחלתי ממש ליהנות מעצם הקריאה. חשתי התעלות רבה והתרוממות רוח מהחכמה העצומה שנגלתה לי בין תיאורי היחסים (מורה-תלמיד) שהצגת בראיונות השונים וכן בחוויה האישית שלך. לצורך המחשה אוכל להגיד שתחושה מעין זו פוקדת אותי כאשר אני קורא בתורה (במסגרת קריאת פרשת השבוע) או, בדומה לתחושה שיש לי כאשר אני קורא באיטיות את פרוסט (בעקבות הזמן האבוד). בקצרה, תחושת התעלות העומדת על תובנות מעמיקות של נפש האדם, כמיהותיו וציפיותיו.

חוויית הקריאה בספרך התעצמה משום הכנות המלאה של המרואיינים הרבים ובייחוד שלך ביחס לאנדרו כהן. היכולת לדון אתו, באופן ענייני ומעמיק בנושא הקשר והפרידה, היוו עבורי מודל ומופת.

הוכחה לעצמתו של הספר אני מוצא בכך שכשאני עובר עכשיו, אחרי שסיימתי לקרוא על הכותרות של הפרקים הם מעוררים בי מחשבות ותובנות ובעיקר את התחושה העצימה שיש עוד הרבה מה ללמוד בכל אחד מהנושאים שהם מעלים – וכאן עולה הערכה עצומה לך על הסגנון הפתוח, המשאיר לקורא המעוניין פתח להתלבט, לחשוב וללמוד בהמשך. ספר זה גרם לי לשנות חלק מדעותיי השמרניות והמקובעות לגבי תופעות שונות ולהתחיל לחשוב עליהן אחרת.

תודה נוספת על 'אחרית הדבר' שסייעה בידי רבות לייצב את התובנות ובעיקר ההבחנה בין 'התבגרות' ל'התעלות'.

תודה עצומה על ההדרכה וכפי שראיתי על העטיפה אתה חוגג השנה את מחצית החיים (120) כך שמגיע לך ברכות ואיחולים להמשך פורה.

בידידות והערכה עצומה,

ממני

 

(הספר ניתן לרכישה כאן)

פורסם בקטגוריה מערבולות רוח | עם התגים , , , , , | כתיבת תגובה

ראיון עם איריס לביא על "מערבולות רוח", בתכניתה "לקראת שבת", 9.11.18

פורסם בקטגוריה מערבולות רוח | עם התגים , , , | כתיבת תגובה

הספר "מערבולות רוח" יצא לאור

הספר "מערבולות רוח: סתירות ולבטים ביחסי מורה-תלמיד בדרך הרוחנית", שמבוסס על ראיונות עם כמאה מורים רוחניים ותלמידיהם במסורות ודרכים רוחניות שונות ברחבי העולם, יצא לאור וניתן לרכישה כאן. אלו הטקסטים שעל גבי הכריכה האחורית של הספר:

הנושא של ספר חשוב זה הוא "האצלה רוחנית" (spiritual transmission) – מסירה או העברה של תודעה רוחנית מסוימת ממורה לתלמיד, והוא רלוונטי לרוב התרגולים הרוחניים (ובמובנו הרחב יותר, לרוב שיטות החינוך). ביטוייו הרוחניים קשורים במיוחד במורים מסוג ה"גורו" ובנתיב של "התמסרות לגורו". הרעיון שבבסיסו של נתיב זה הוא שכדי לזכות בהאצלה רוחנית מהגורו, עליך להתמסר לו; עליך למסור מרצון את חייך – או חלקים משמעותיים מתוכם – לידיו של אדם אחר, האמור לדעת יותר ממך בתחום הזה, ואתה בוחר להתמסר לו כדי שיאציל עליך את אותה ידיעה. במהותה זוהי שאלת העצמאות והריבונות של האדם על עצמו: מתי נכון לו לוותר מרצון על עצמאותו ולמסור אותה לידי אחר? (קן וילבר, מתוך אחרית דבר לספר)

הדבר הבולט ויוצא הדופן ביחס לעמיר הוא שלמרות שהוא עבר משבר כואב ביחסיו עם המורה הרוחני שלו – אנדרו כהן – הוא מעולם לא הפך ציני ביחס לצורך במורה רוחני. במקום זאת, עמיר יצא להעמיק את הבנתו בנושא של האצלה רוחנית על-ידי מאות שעות של שיחות וראיונות עם מורים רוחניים ותלמידיהם. ובשונה מאחרים שכתבו על הנושא, עמיר לא כותב כדי לקדם את דעותיו; הוא כותב כדי להבין. הוא מביא חשיבה פתוחה באמת, וכישורים מרשימים כמראיין, לאחת השאלות הרוחניות המשמעותיות ביותר של ימינו.
הודות לשילוב בין הראיונות והכתיבה של עמיר, ואחרית הדבר של קן וילבר, אני מבין כעת טוב יתר את מסלול חיי. סוף-סוף אני מבין את המגבלות וגם את ההבטחה של יחסים רוחניים עם גורו, ומדוע גורואים, וחיינו עימם, סוטים לא פעם מדרך הישר. אני מקווה שגם את ואתה, הקוראים, תמצאו כאן עזרה משמעותית במסעכם על חוד התער של הנתיב הרוחני. (פול כהן, המו"ל של הספר בארה"ב)


את פרק ההקדמה של הספר ניתן להוריד בלחיצה על הצלמית האדומה של ה-pdf: 

 


עותק מודפס של הספר ניתן לרכוש ב-74 ש"ח (+16 ש"ח דמי משלוח בדואר):

PayPal - הדרך הקלה והבטוחה יותר לשלם באינטרנט!


שני עותקים מודפסים של הספר ניתן לרכוש ב-124 ש"ח (+16 ש"ח דמי משלוח בדואר):

PayPal - הדרך הקלה והבטוחה יותר לשלם באינטרנט!


עותק דיגיטלי של הספר ניתן יהיה לרכוש בקרוב באתר של אינדיבוק.

פורסם בקטגוריה מערבולות רוח | עם התגים , , , | כתיבת תגובה

מפגשים בנושא יחסי מורה-תלמיד בדרך הרוחנית

אחרי שלוש שנים של מחקר מעמיק בשאלת יחסי מורה-תלמיד בדרך הרוחנית, ועריכת ראיונות עם כמאה מורים ותלמידיהם במסורות ודרכים רוחניות שונות ברחבי העולם, אני מוכן ומזומן לחלוק עם כל המעוניין בכך את ממצאיי ובעיקר את השאלות, הסתירות והלבטים שמצאתי אצל רבים מהמרואיינים בנושא.

ניתן להזמין אותי למפגשים אישיים וקבוצתיים ולהרצאות בפני קהלים גדולים יותר על הנושא הרחב של "סתירות ולבטים ביחסי מורה-תלמיד בדרך הרוחנית" ועל נושאים ספציפיים בהקשר זה (למה גורו?, שיוויון והיררכיה, עצמאות והתמסרות, חוזה האמון בין מורה ותלמיד, וכדומה).

ניתן ליצור איתי קשר ב-054-730-2530 או ב- amirf@amirfreimann.com

את ספרי מערבולות רוח, תוצר החקירה והראיונות, ניתן לרכוש כאן.

 

 

פורסם בקטגוריה מערבולות רוח | עם התגים , , , | 2 תגובות

סדרת מפגשי מבוא של לימוד עצמי משותף

בהנחיית עמיר פריימן, במושב בני ציון (ליד רעננה), בימי שישי בבוקר, ספטמבר 2017

מוכן/ה לצאת למסע של גילוי עצמי? לצלול לתוך השאלות הגדולות של חייך ולעלות עם תובנות? ללמוד איך להקשיב לעצמך ולאחרים? – הצטרף/י לסדרת מפגשי לימוד עצמי משותף בהנחייתו של עמיר פריימן, מנחה מנוסה בלימוד פילוסופי-אישי.

במפגשים אלו תגלה/תגלי מהן השאלות המשמעותיות שלך ואיך הן נשזרות בדרך חייך, ואיך תתקדם/י בדרך זו; תגביר/י את הרגישות ואת התבונה הפילוסופיים שלך; תשכלל/י ותעדן/י את יכולת ההקשבה וההתנסחות העצמית שלך; ותלמד/י להכיר ולהבין טוב יותר את עצמך ואת האדם בכלל.

במפגשים נעסוק בשאלות כמו: האם אני חי/ה את מי שאני באמת? מה נותן משמעות וערך לחיי? מה מניע אותי בבחירותיי החשובות? מהי אהבה בשבילי ואיך אוכל לאהוב יותר? ושאלות נוספות שמעסיקות אותך. הלימוד המשותף בקבוצה ייתן לך ולשאלותיך הדהוד והעמקה ויעשיר אותך מניסיונם ותובנותיהם של האחרים.

בכל השאלות האלו נעסוק לא בצורה מופשטת אלא כפי שהן מופיעות בחיינו ובניסיוננו האישי.
לא פילוסופיה נלמד אלא את עצמנו.

הפגישות יתקיימו במושב בני ציון (צפונית לרעננה על כביש 4) בימי שישי בשעות 10 עד 12 בבוקר. עלות הסדרה 340 ₪, בהרשמה לפני ה-15 באוגוסט – 280 ₪. להרשמה הקלק/י כאן ושלמי ב-PayPal או בכרטיס אשראי, או שלח/י אימייל לamirf@amirfreimann.com כדי לקבל מידע להעברה בנקאית. הרשם/י עכשיו כדי להבטיח את מקומך בסדרת המפגשים.

פורסם בקטגוריה לימוד עצמי משותף | עם התגים , , , | כתיבת תגובה