בתנועה

מערבולות רוח: סתירות ולבטים ביחסים בין מורים רוחניים ותלמידיהם

מודעות פרסומת

"הייתי פעם עם מורה טיבטי ידוע, ותלמיד שאל אותו, 'אם ההארה כולה נמצאת כבר בך, בשביל מה צריך גורו?' והמורה ענה לו, 'אתה צריך גורו כדי שיאמר לך שאינך צריך גורו!'" 

בפרדוקסים מעין אלו עוסק ספרי (שאת כתיבתו אני מסיים בימים אלו) "מערבולות רוח: סתירות ולבטים ביחסים בין מורים רוחניים ותלמידיהם," שמבוסס על כמאה ראיונות שערכתי עם מורות ומורים רוחניים ותלמידיהם/ן בדרכים ומסורות שונות ברחבי העולם. פרקי הספר נושאים כותרות כמו "התמסרות ועצמאות – הילכו השניים יחדיו?", "מורה או חבר רוחני?", "יחסים אישיים או לא אישיים?", "אינטימיות רוחנית", ו"רוח וכסף", כשכול פרק מתחיל בריאיון או שניים שמדגימים ומחדדים את השאלה שבה הוא עוסק.

בין המרואיינים לספר מורי תובנה סטיבן פולדר (שהריאיון שנערך איתו כלול גם בספרו "ערוּת בחיי היומיום") וכריסטופר טיטמוס, מורים לבודהיזם טיבטי כמו לאמה סוריה דאס ומספר רינפוצ'ה-ים, אנשי הזן גיל אלון, יעקב רז, דיאן המילטון, בארי מגיד (מייסד Ordinary Mind Zendo בניו יורק) ושתיים מיורשותיו, ומורים בודהיסטים נוספים כמו תור גונן, איתמר בשן ויונתן הריסון, מורים צוּפיים (כמו לוולין וון-לי, תלמידה של אירנה טווידי), מורי אדווייטה (כמו מוג'י וג'יימס שוורץ), נוצרים (כמו ג'יימס פינלי, תלמידו של תומס מרטון), רבנים יהודים ומורים לא מסורתיים, ותלמידים רבים של מורים אלו ונוספים, כמו כמה מתלמידיהם של אנדרו כהן (שהייתי תלמידו במשך עשרים שנים) ושל אדי דה סמרג'. כמו כן תרמו לספר ה"איינשטיין של הרוחניות" קן וילבר וחוקרת הרוחניות מריאנה קפלן (שכתבה את "The Guru Question" ו"Eyes Wide Open").

הספר אמור להיות פורץ-דרך גם בהיקפו, גם בסגנונו (שמשלב חקירה פילוסופית-רוחנית עם סיפורים אישיים), וגם בכך שהוא דן בפנים השונים של יחסי המורה-תלמיד בלי הטיה ובלי לתת תשובות לשאלות ולהתלבטויות שקשורות ליחסים אלו, ושהן רלוונטיות גם ליחסי מטפל-מטופל, מאמן-מאומן, הורה-ילד וכדומה.

אני מגייס בימים אלו כסף שיאפשר את ההוצאה לאור של הספר באמצעות "הדסטארט". המעוניינים להשתתף בהוצאה לאור (ולקבל בדואר עותק של הספר עם יציאתו לאור בחודשים הקרובים) מוזמנים לעשות זאת כאן – https://tinyurl.com/windwhirls – ומוזמנים לבדוק גם את האפשרויות שמוצעות שם, להשתתף באירועי ההשקה וההקראה של הספר.

מודעות פרסומת

מודעות פרסומת