יצירת תנאים לאינטימיות בקבוצות לימוד עצמי משותף

להלן סדרת הבנות-הסכמות שניסחתי, שלהן יסכימו (כך אני מקווה) המשתתפים בקבוצות לימוד עצמי משותף שאני מארגן ומנחה. אשמח לקבל הערות והצעות לשיפורים. כל מי שרוצה לקחת את הטקסט הזה ולהשתמש בו לקבוצות שיח אחרות — מוזמן/ת (תוך אזכור המקור, כמקובל), נראה לי שההבנות-הסכמות האלו הן די אוניברסליות:

הקבוצה מיועדת ללימוד עצמי משותף באמצעות עיסוק בשאלות המשמעותיות של חיינו. מטרתנו בה היא ללמוד ולהכיר טוב יותר את עצמנו, את חברינו לקבוצה ואת האדם בכלל, וליצור בעצמנו ובמרחב שבינינו נוכחות, עומק, רגישות, קשיבוּת ואכפתיות.

לשם כך:

  • נהיה נוכחים, נשים לב ונשתתף בצורה אקטיבית ככל שאנו יכולים, בין אם בדיבור או בהקשבה והתבוננות. ניקח אחריות לעצמנו, זה לזה ולמתרחש בקבוצה. נהיה רגישים לגבי מתי אנו יכולים לתרום לקבוצה בדיבור ומתי חשוב שנאפשר לאחרים לדבר.
  • נעסוק בשאלות שנוגעות באופן ברור לחיינו. נימנע מצד אחד מהפשטות מנותקות, שימוש בז'רגון פילוסופי, ציטוטים ממקורות ודיון "אקדמי", ומצד שני משקיעה בפרטי-חיים אישיים שאינם רלוונטיים לכולנו. בניסוי וטעייה נלמד איך ללכת על החבל הדק שבין הפשטה יתרה לבין רכילות.
  • נפגין איפוק ביחס לקידום רעיונותינו, אמונותינו ותפיסת עולמנו. נלמד לחוש בנוח מול אי-ידיעה וחוסר-הסכמה, ומול העובדה שאין תשובות סופיות ומוסכמות לרוב השאלות שנחקור יחד.
  • נהיה מעוניינים במה שאיננו יודעים יותר מאשר במה שאנו כבר יודעים, ובתהליך של חקירה משותפת יותר מאשר במסקנות ותשובות.
  • נקשיב זה לזה באמת, כלומר מתוך רצון להכיר ולהבין עד כמה שניתן זה את זה ומתוך כבוד והערכה זה לזה. נשתדל ליצור רצף של שיחה ולהתקדם יחד.
  • נסכים ונבטיח זה לזה שנכבד את פרטיותנו ולא נחזור מחוץ לקבוצה על דברים אישיים שנאמרו בה.

אודות עמיר פריימן

אם אין אני לי, מי לי. וכשאני לעצמי, מה אני. ואם לא עכשיו, אימתי.
פוסט זה פורסם בקטגוריה לימוד עצמי משותף, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s